Sunday, January 21, 2018

"Like" our district website on Facebook: Join the district leadership group on:
Like our Crow River District Page on:
Follow us on:

 


Welcome to the Crow River District Website

Crow River District is located in Central Minnesota, on the west border of the Twin Cities suburbs, and is located in part or full of Meeker, McCleod, Carver, Renville and Wright Counties.

Cities and towns with scouting units include Albertville, Annandale, Buffalo, Clearwater, Cokato, Darwin, Dassel, Delano, Eden Valley, Glencoe, Hector, Howard Lake, Hutchinson, Kimball, Lester Prairie, Maple Lake, Monticello, Montrose, Norwood, Rockford, Saint Michael, South Haven, Waverly, and Winsted,  

The district is also the home of the beautiful Stearns Scout Camp, near Fairhaven, Minn.

To find a Pack, Troop or Crew near year, visit adventureiscalling.org.

First Call for Help:

Position  Name Phone Email
District Chair Jerry Carter 763.412.6597 jlcarterj67@gmail.com
District Commissioner Jeff Crowley  

bowhuntbear@hotmail.com
Community Friends of Scouting Chair Michael Erpelding 320.248.9907 fizbin@meltel.net
Family Friends of Scouting Chair Kevin Dietz 320.510.2309 cplcutter@yahoo.com
Activities Chair Melissa Portz 612.590.3453 melissa.portz@allina.com
Advancement Chair Greg Youmans 612.597.3637 gfyoumans@mmm.com
Training Chair David McNamara 612.201.2034 davidjmcnamara@gmail.com
Popcorn Chair Dan Wilmot 763.656.9189 wilmot.dan@gmail.com
Order of the Arrow Advisor Kortney Jendro 612.986.3212 crowrivercommish@hotmail.com
District Webmaster David McNamara 612.201.2034 davidjmcnamara@gmail.com
Roundtable Commissioner Jim Cooper 763.742.9393 jimc@respondtraining.com
Scouting for Food Dale Kimball 651.270.0597 kimballd@westonka.k12.mn.us
Membership Chair Michael Erpelding 320.248.9907 fizzbin@meltel.net

Annoucements

Minimize
District Awards

We are now accepting nominations for Crow River District Awards, to be presented at the District Dinner on April 8th in Montrose.

These coveted awards include:

  • District Award of Merit
  • District Cubmaster/Scoutmaster/Venture Crew Leader of the Year
  • District Scouter of the Year
  • District Unit Committee Chair of the Year
  • District Rookie of the Year
  • District Spouse of the Year
  • District Family of the Year

Additionally, the following are awarded at the unit level:

  • Key Leader
  • Sparkplug

Nominations are due March 1st.  Please use the form below, and submit your nominations to Greg Youmans (gfyoumans@mmm.com).

awardnominations.doc

-Created on: Thursday, January 4, 2018

  

Wood Badge

Minimize
   Every Scout deserves trained leaders. Wood Badge, the highest Adult Leader Training in Scouting, provides leaders with an in-depth and well-rounded understanding of the aims, methods, and principles of Scouting.

Come to Wood Badge Breakfast!  Prospective Wood Badge Participants come and enjoy a FREE BREAKFAST and learn about how Wood Badge could help you and your unit.

Door prizes include two partial course scholarships to upcoming courses.

2017 Fall Course

C1-250-17-2
Tom O'Mara
tjomara53@gmail.com
Stearns Scout Camp

September 15-17 2017 &
October 13-15 2017
7:30 AM Friday – 5:00 PM Sunday
EACH WEEKEND 

2018 Winter Course

C1-250-18-1
David Eisenbrandt
deisenbrandt@outlook.com
Kiwanis Scout Camp

January 26-28 2018 & 
February 23-25 2018
7:30 AM Friday – 5:00 PM Sunday
EACH WEEKEND 

Click here for an application and more contact information

Take your Scouting to the NEXT level.


  

Council Calendar

Minimize
  
Copyright 2014